Przewodnik po pamięci - pamięć sensoryczna

Czas na trochę informacji o pamięci. W kolejnych wpisach pojawią się informacje o kolejnych jej rodzajach.

Termin pamięci

Pamięć odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Dzięki niej możemy normalnie funkcjonować w środowisku, mamy wspomnienia, potrafimy się uczyć i nabywać nowe umiejętności. Według Maruszewskiego, jednego z najpopularniejszych psychologów naszych czasów: ?pamięć jest wielofazowym procesem, odpowiedzialnym za rejestrowanie, przechowywanie i odtwarzanie doświadczenia?. Podstawową funkcją pamięci jest przechowywanie doświadczeń. Informacje przechowywane są w sposób obrazowy, pamiętamy osoby, przedmioty czy sytuacje, a także w sposób pojęć abstrakcyjny, który przypomnienie uruchamia szereg skojarzeń i obrazów.

Rodzaje pamięci

Wyróżniamy trzy rodzaje pamięci:

  1. ultrakrótką (sensoryczną)
  2. krótkotrwałą (operacyjną)
  3. długotrwałą

Pamięć sensoryczna związana jest z procesem spostrzegania. Wszystkie informacje jakie napływają do nas z otoczenia zostają zarejestrowane za pomocą zmysłów i zapamiętane bez zniekształceń przez bardzo krótki okres czasu. Cechy charakterystyczne dla pamięci sensorycznej to:

  • krótki czas trwania do około 1 sekundy
  • duża pojemność, magazynuje około 99% wszystkich napływających informacji;
  • pozwala procesowi percepcji wydobyć maksimum informacji z wszystkich nadchodzących bodźców za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu
  • przyjmuje i przechowuje napływające informacje bez zniekształceń czy przetworzenia.

Niektórzy dzielą pamięć sensoryczną na pamięć ikoniczną i echoniczną. Pamięć ikoniczna obejmuje ogromny obszar informacji jakie człowiek może zapamiętać poprzez krótkie okresy rejestracji obrazów. Informacje jakie zobaczy czytelnik na stronie książki mogą być zatrzymane przez jego magazyn pamięci. Pamięć echoniczna (przechowująca informacje słuchowe) jeszcze nie jest w pełni zbadana ani potwierdzona.

(5 głosów, średnia: 4,20 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>