Sekret doskonałej pamięci

fot. drotmalac
Kluczem do doskonałej pamięci jest przyswajanie informacji w postaci ?ŻYWEGO? OBRAZU. Poprzez poruszenie do działania prawej i lewej półkuli mózgu za pomocą  dwóch najważniejszych czynników:  WYOBRAŹNI I SKOJARZENIA.  Aby doskonała pamięć mogła się rozwijać, używanie wyobraźni i skojarzeń do tworzenia ?żywego? obrazu jest po prostu konieczne. Jeżeli jakąś informację chcesz zapamiętać należy: skojarzyć, połączyć nową informacje z jakąś ci już dobrze znaną (zapamiętaną wcześniej) używając siły twórczej wyobraźni.

Wyobraźnia

?Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona? powiedział- Albert Einstein i trudno się z nim nie zgodzić w tej kwestii.  Wiedza jak najbardziej jest bardzo ważna i stanowi bardzo ważny element naszego życia. Wiedza pozwala nam porządkować, klasyfikować, weryfikować i przetwarzać informacje w znane mam schematy. Bez wiedzy ogólnej nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Dlaczego więc to wyobraźnia jest ważniejsza?

Posiadana przez nas wiedza skończona, tzn. składa się ze skończonej liczby informacji. Jeżeli nie posiadamy wiedzy na dany temat, nie możemy jej wykorzystać. Owszem, możemy zdobyć wiedzę, aby zwiększyć zasoby naszej pamięci, ale sama wiedza, to za mało. Wyobraźnia z kolei, to taka zdolność naszego  mózgu, która pozawala robić z wiedzą dosłownie wszystko, dowolnie ją manipulować. Umożliwia nam się rozwijać w sposób nieograniczony. W naszym umyśle mogą powstać zupełnie nowe rzeczy: obrazy, budowle, wszelkie wynalazki techniczne i technologiczne itp.  Możemy stać się twórcami zupełnie czegoś nowego dotąd jeszcze przez ludzkość nieznanego. Jest to jedyne miejsce, w którym  możemy zrobić wszystko. Naukowo zostało potwierdzone, że wyobraźnia usprawnia nasze myślenie, stajemy się bardziej kreatywni, mamy więcej pomysłów, lepiej i szybciej wykonujemy swoją pracę, a przede wszystkim szybciej przyswajamy nową wiedzę, przez połączenie jej z już nabytą.

Niestety wyobraźnia często spostrzegana jest jako słabość, fantazjowanie, brakiem zdrowego rozsądku i odejściem od realistycznego podejścia do życia.  To błędne rozumienie sprawia, że dla niektórych jest narzędziem zupełnie niewykorzystanym.

Jak pobudzić wyobraźnię?

Jest szereg ćwiczeń jakie możemy wykonać np. rysować, tworząc na ekranie umysłu historyjki, melodie, wierszyki, kawały itp.  Stań się twórcą :D to naprawdę łatwe i przyjemne.

Skojarzenia

Mówi się, że pamięć to nieskończenie wielki magazyn informacji. Na pewno wszyscy spotkaliśmy się z poglądem, że wszystko co widzimy, słyszymy i czujemy zostaje zarejestrowane świadomie lub nieświadomie przez nasz mózg i umieszczone w pamięci krótkotrwałej, a następnie długotrwałej, że wszystkie te informacje zawarte są w naszym osobistym magazynie, chociaż nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadamy taką informację. Zdaje się, że temat nie został do końca zbadany, ale niezależnie od tego, czy zapamiętujemy wszystko tylko nieświadomie, czy też tylko część, faktem jest, że to co już raz utrwaliliśmy sobie w pamięci, znajduje się tam baaaardzo długo. Mimo że często nie jesteśmy sobie w stanie tego przypomnieć. Najlepszym, narzędziem do tego, aby wydobyć potrzebne w danym momencie informacje z pamięci są skojarzenia.

Jak działają skojarzenia?

Najłatwiej można to wytłumaczyć za pomocą prostego przykładu.  Pomyśli o np. domie. Czy gdy czytasz to słowo widzisz dom? Z czym ci się kojarzy dom? Ja kojarzę dom z : rodziną, miłością, domowymi obiadkami, kominkiem, kotem, drzewem i stawem. A jakie są twoje skojarzenia? Możesz poćwiczyć to również na innych przykładach np. książka, samochód, praca itp.

Skojarzenia są bardzo indywidualne i będą się znacznie różniły u poszczególnych osób. Powstają błyskawicznie, automatycznie i często ten proces nie wymaga żadnego wysiłku. Nie zawsze jest łatwo wydobyć zakodowaną informację dlatego nowe partie materiału można świadomie zakodować w taki sposób, aby móc łatwo je przywołać.

Gdy świadomie kodujesz musisz znać zasady jakimi posługuje się twoja pamięć. Zapamiętujemy obrazy i ruch, dlatego będę posługiwała się terminem ?żywe? obrazy. Im bardziej obraz jest kolorowy, śmieszny, absurdalny, przesadzony tym łatwiej go zapamiętamy. Zamieszczenie siebie w ?roli głównej? zagwarantuje nam nie tylko lepsze zapamiętanie, ale dodatkowo sprawi nam przyjemność. Pamiętaj, aby posługując się wyobraźnią i skojarzeniami przy tworzeniu ?żywych? obrazów, zawierały one jak najwięcej następujących elementów:

 • ?ty?- włączając swoją postać w obraz, pobudzasz emocje pozwalające znacznie szybciej skojarzyć dane informacje;
 • pozytywne obrazy- przyjemne obrazy są szybciej i łatwiej zapamiętane, natomiast negatywne są blokowane przez naszą pamięć;
 • akcja (ruch)- to jeden z ważniejszych czynników służących do lepszego zapamiętania. Rytm (składnik ruchu) i zmiana rytmu sprawiają, że akcja staję się bardziej dynamiczna i gwałtowna. Im więcej tego czynnika, tym obrazy staną się bardziej niecodzienne, żywe, łatwiejsze do skojarzenia i zakodowania, czyli szybciej się je zapamiętuje. Nigdy nie zapominaj o tym czynniku tworząc obrazy myślowe;
 • synestezja (wrażenia zmysłowe)- aparat wyrażeń zmysłowych (słuchu, wzroku, węchu, dotyku, smaku oraz kinestyki (świadomość położenia, ruchu i przestrzeni) wykorzystywany był przez największych mnemotechników, efektywnie pomaga zapamiętać gigantyczne ilości informacji.
 • barwa- kolorowe obrazy szybciej się zapamiętuje od szarych, nudnych; nie należy szczędzić ekspresji tęczy kolorów, to naprawdę pozytywnie wpływa na pracę każdego umysłu;
 • przesada- łatwiej się zapamiętuje przesadne wielkości, kształty, ilości, dźwięki czy zapachy w żywych obrazach;
 • liczby- pomaga zapamiętać szczegóły, porządek i kolejność w obrazie;
 • kolejność, porządek- stosowanie grupowania według wielkości, koloru, kategorii itp. tworzy tak zwane łącza pamięciowe, dzięki którym zmniejszamy ryzyko pomyłki podczas odtwarzania informacji.
 • szczegóły- wzbogacają atrakcyjność obrazu,  ale nie należy przesadzać w ich ilości bo można utracić główny element obrazu;
 • powiązania- do zapamiętania informacji, zawsze należy połączyć starą informację z nową, pomocna będzie  też metoda skojarzeń  czy metoda zakładkowa; to jest pewnego rodzaju klucz do szybkiego i pojemnego zapamiętania ogromu informacji;
 • zabawność, absurdalność- obrazy śmieszne, zabawne, surrealistyczne są bardziej przystępne dla umysłu, pozwalają też rozwijać wyobraźnię;
 • nietypowość- niecodzienność;
 • erotyka- to pole do popisu dla twojej wyobraźni ;)

(2 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>