Zakładkowa Metoda Zapamiętywania - Rymowanki liczbowe

CyferkiSłużą do zapamiętania niewielkiej ilości informacji na krótki okres. Rymowanki liczbowe różnią się od zakładek obrazowych tylko tym, że zamiast podobieństwa kształtu czy symboliki, szukamy podobieństwa rymu. Bardzo łatwo się je zapamiętuje.

Na przykład:
1. Raz – głaz, zraz
2. Dwa – drwa, wda (taka rzeka) albo wóda ;)
3. Trzy – bzy, wszy, gzy
4. Cztery – sery, rowery
5. Pięć – rtęć, część
6. Sześć – jeść
7. Siedem – krem
8. Osiem – prosię, Zosie
9. Dziewięć – skręć
10. Dziesięć – pieczęć

Ćwiczenie 1.
Ustal i narysuj własną zakładkę rymowankę, pamiętaj o zachowaniu zasad ?żywego? obrazu.

Ćwiczenie 2.
Korzystając z własnej zakładki rymowanki zapamiętaj poniższe słowa:
herbata, papier toaletowy, kotlet schabowy, przecier pomidorowy, tort, płatki kosmetyczne, ser, czosnek, kawa, szklanki

Ćwiczenie 3.
Poproś swojego partnera od ćwiczeń aby podał ci 10 słów w odstępie do 10 sekund, a ty postaraj się w tym czasie połączyć je ze swoimi zakładkami. Sprawdź ile słów udało ci się zapamiętać w kolejności oraz na wyrywki. Pamiętaj ?praktyka czyni mistrza?.

PS. Przy każdym artykule jest możliwość jego oceny i zostawienia komentarza. Ponieważ chcemy, aby treści na tym blogu podobały się wam. Prosimy o komentarz, jeśli jest inaczej. Temu artykułowi ktoś dał jedną gwiazdkę. Fajnie by było, gdyby napisać w komentarzu, co mu się nie podobały, abyśmy mogli to poprawić, a jeśli nie tak, to chociaż w mailu, który jest na stronie Kontakt.
(6 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

2 comments to Zakładkowa Metoda Zapamiętywania – Rymowanki liczbowe

  • ania

    Wszystko wydaje się przystępne ale dobrze by było, gdyby autor napisał w jaki sposób łączyć np. herbatę z głazem i dlaczego 1,2,3,4 itp. się rymuje z poszczególnymi słowami i jak to się ma do herbaty. Pewnie niektórych to zastanawia. pozdrawiam Ania

  • Rymy są po to, aby stworzyć skojarzenie pomiędzy numerem a obrazem. Obraz kojarzymy z rzeczą, którą mamy zapamiętać. Dzięki rymowi (raz-głaz) wiemy, z jakim numerem z listy skojarzona jest rzecz, którą chcemy zapamiętać (zapamiętywane elementy kojarzymy z obrazami, które z kolei są skojarzone z liczbami). Dzięki zakładkom łatwiej jest nam przypomnieć sobie to, co chcieliśmy zapamiętać. Zakładki to pewnego rodzaju stała, dzięki której łatwiej jest nam zapamiętać inny materiał. Sposób łączenia zakładek z materiałem odbywa się za pomocą skojarzeń i wyobraźni przy użyciu elementów ?żywego? obrazu. Opisane jest to w artykule ?Sekret doskonałej pamięci?.
    Moja propozycja zapamiętania herbaty z głazem jest taka: najpierw wyobraź sobie duży głaz pokrywający się mchem, poczuj zapach mchu, głaz jest tak duży, że idealnie nadaje się na stół (zobacz go, dotknij, powąchaj, zapamiętaj ten obraz- i zakoduj go jaką stałą zakładkę). Następnie, połóż na nim swój ulubiony kubek z herbatą, którą bardzo lubisz (albo nie cierpisz). Wyobraź sobie jak podnosisz kubek z herbatą z głazu, poczuj zapach herbaty i gotowe:). Pamiętaj o dodaniu innych zmysłów, przesady (kubek może być ogromny, itd.) i innych elementów „żywego obrazu”.

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>