Zakładkowa Metoda Zapamiętywania - Zakładki mieszkaniowe czyli ?pokój rzymski?

MieszkanieZakładka mieszkaniowa swój początek ma w starożytnym Rzymie. Rzymianie wyobrażali sobie dom, począwszy od wejścia, przedpokoju, pokoju, kuchni itp. W każdym pomieszczeniu widzieli dokładnie przedmiot obok przedmiotu, w niezmienionym porządku.
Zakładka mieszkaniowa polega na zobaczeniu swojego lub wymyślonego pokoju i wypełnieniu go meblami, rzeczami, ozdobami, w taki sposób, że każdy przedmiot będzie dla nas ?wieszakiem?. Każdy przedmiot musi być na swoim miejscu, to naprawdę bardzo ważne. Na początku treningu tą metodą lepiej skupić się na dużych lub bardziej charakterystycznych przedmiotach, nie przesadzając z drobiazgami. Potem oczywiście można ćwiczyć z ?pokojem? z wszelkimi drobiazgami, następnie, dodać następny pokój i następny?, korytarz, kuchnie, łazienkę, piętro i następne piętro. Koniecznie ustal miejsce startu i wyznacz sobie kierunek w jakim będziesz podążać. Ilość informacji jaką możemy zapamiętać stosując tą metodę jest naprawdę zdumiewająco wielka. Rzymianie w ten sposób zapamiętywali tysiące informacji.
Zakładki mieszkaniowe znakomicie wykorzystują możliwości lewej i prawej półkuli mózgu, ponieważ obie są w takim samym stopniu zmuszone do pracy, przez tworzenie ?żywych? obrazów, zachowując przy tym kolejność, porządek, wyobrażeni, emocje i wrażenia zmysłowe. Ćwicząc tą metodą pobudzasz do działania twoją pamięć i kreatywną inteligencją na poziomie podświadomym, może doprowadzić to do urzeczywistnienia się marzenia i będziesz miał te meble, pokój dom itp. Ponieważ nasze myśli mają tendencję do urzeczywistnienia się :) .

Przykład
Twoimi ?wieszakami? mieszkaniowymi na przykład są: schody przed domem, drzwi wejściowe, szafka w przedpokoju (na kurtki i buty), lustro, telefon itp. a chcesz zapamiętać takie słowa klucze jak: pasta do zębów, krem, masło, pomarańcze, chleb. To możesz zobaczyć obrazy: wielką zieloną kupę o miętowym zapachu z pasty do zębów na zimnych schodach z szarego marmuru przed domem; na drzwiach wejściowych są malutkie różowe kwiatki o zapachu różanym; w szafie zamiast kurtek są poukładane kostki masła, czuć od nich zimny powiew i są lodowate w dotyku; lustro pokazuje mi zamiast mojego odbicia soczystą pomarańczę z małym zielonym listeczkiem, och jaką mam ochotę ją zjeść; przy telefonie leży torba z zakupami z której wyłania się bochenek chleba ze złocistą skóreczką, jak ja lubię tak upieczony chlebek itp. takiej listy zakupów nie sposób nie zapamiętać. Tą zakładkę możesz wykorzystać do zadań jakie masz wykonać w ciągu dnia lub innych ważnych dla ciebie rzeczy.

Ćwiczenie 1.
Ustal własne zakładki mieszkaniowe, pamiętaj o zachowaniu zasad ?żywego? obrazu.

Ćwiczenie 2.
Korzystając z własnej zakładki mieszkaniowej zapamiętaj poniższe zadania:
napisać referat z historii, spotkać się z przyjaciółką, kupić tort urodzinowy dla mamy, wyprasować koszule na egzamin, pójść na zajęcia z angielskiego;

Ćwiczenie 3.
Poproś swojego partnera od ćwiczeń aby podał ci 10 słów w odstępie do 10 sekund, a ty postaraj się w tym czasie połączyć je ze swoimi zakładkami. Pamiętaj ?praktyka czyni mistrza?.

(4 głosów, średnia: 3,75 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

1 comment to Zakładkowa Metoda Zapamiętywania – Zakładki mieszkaniowe czyli ?pokój rzymski?

  • Marcin

    Metoda umożliwiająca stworzenie bardzo silnego śladu pamięciowego, nawet dla początkujących.

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>