Kreatywność - co na nią wpływa? Cz.1

IdeaNa umiejętność kreatywnego myślenia ma wpływ wiele różnych czynników, które można zaliczyć do wewnętrznych i zewnętrznych. Poniżej są wymienione chyba najważniejsze z nich:

 1. 1. Stres. Zdarza się, że kiedy chcemy coś zrobić: zrealizować jakiś projekt, odrobić pracę domową na za tydzień lub dowolne inne zadanie, które wymaga od nas przez pewien czas jakiegoś większego zaangażowania, często na początku, powiedzmy ? że średnio nam się chce. W takich warunkach będziemy mieli niską wydajność i nieważne co będziemy robili, będzie nam szło wolno. A co się dzieje, kiedy działamy pod presją, musimy zrobić coś szybko, bo szef nam każe albo sprawdzian jest jednak jutro, a nie za tydzień lub dowolnie z innego powodu. Chyba każdy ma takie doświadczenia i w takiej sytuacji cali się poświęcamy zadaniu, nic innego nie istnieje, koncentracja jest na wysokim poziomie i zadanie, które ciągniemy tydzień nagle kończymy w parę godzin ? osiągamy wyniki, których normalnie nie potrafimy powtórzyć. Tak samo pozytywny efekt może mieć niewielki stres na potencjał twórczy. Jednak silny i/lub długotrwały stres traci funkcję motywacyjną, a działa jak obosieczny miecz, skierowany przeciwko nam samym wpływając negatywnie na psychice i zdrowiu ogólnie, o czym zresztą nie trzeba nikogo przekonywać.
 2. Relaks. Odpoczynek i sen mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Zmęczenie i/lub brak snu odczuwamy nie tylko fizycznie, ale chyba częściej nawet daje się nam we znaki zmęczenie psychiczne. Oczywiście ciężko oczekiwać wysokiej wydajności i możliwości twórczych kiedy jesteśmy niewyspani. Przy zmęczeniu spada koncentracja wzrasta co najwyżej drażliwość. Długi okres bez snu jest nawet niebezpieczny i działa na mózg podobno nawet gorzej niż alkohol. Były robione badania nad wpływem braku snu na człowieka i okazuje się, że po kilkunastogodzinnym (17-19) braku snu, kierowcy jeżdżą, jak by mieli ponad 0,5 ? alkoholu we krwi. W sieci można znaleźć nawet artykuł zatytułowany Śpisz krócej. Masz mniejszy mózg! Czyli śpijmy dłużej i bądźmy bardziej kreatywni J
 3. Muzyka. Muzyka poprawia samopoczucie i może pozytywnie wpływać na Twoją kondycję psychiczną, pod warunkiem, że to, czego akurat słuchasz, lubisz ;) czyli prawdopodobnie sam dobrałeś muzykę J. Pewne gatunki mają wyjątkowo pozytywny wpływ na działanie mózgu. Uważa się, że takie szczególne działania ma muzyka barokowa, ze względu na rytm około 60 uderzeń na minutę oraz wysokie dźwięki, które doładowują energetycznie mózg. Najwięcej utworów o tym charakterze ma chyba Mozart i zresztą jest on najczęściej wymieniany przy okazji tematu pozytywnego wpływu muzyki na pracę mózgu. Powstał nawet termin ?Efekt Mozarta?. Na procesy twórcze, choć nie tylko, również pozytywnie wpływa muzyka orientalna, niektóre rodzaje jazzu, czy flamenco.
 4. Humor. Humor sprawia, że myślimy nietypowo, to znaczy, nieszablonowo. Przez co powoduje, iż myśli wędrują innymi ścieżkami i patrzymy na różne sytuacje/problemy od zupełnie innej strony. Dzięki niemu wmyślamy skojarzenia, które normalnie często wydają się absurdalne. Takie działanie bardzo stymuluje kreatywne myślenie. Dzięki niemu nabieramy dystansu do samego siebie, a rozwiązywanie problemów staje się zabawą. W takich warunkach znacznie łatwiej wpaść na nowe ciekawe pomysły.
 5. Zdrowie i sport. Jeśli będziemy dbali o swoje zdrowie, nakarmimy ciało pokarmem wysokiej jakości i w odpowiedniej ilości, a do tego dołożymy jeszcze wysiłek fizyczny, to nasz organizm odpłaci nam się świetnym samopoczuciem, wysokim poziomem energii i lepszą koncentracją. Będziemy po prostu sprawniejsi i pod każdym względem, mózg otrzyma większą dawkę tlenu, a w takich warunkach znacznie łatwiej wykazać się kreatywnością.
 6. Cisza. Żyjąc w mieście cisza, w obecnych czasach może nie być najbliższa człowiekowi. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do jakiegoś szumu praktycznie przez cały dzień. Zwłaszcza niskie dźwięki powodują zmęczenie umysłowe. Dlatego ważne jest, aby znaleźć dla siebie chwilę w ciągu dnia, aby móc pobyć w całkowitej ciszy (nawet bez szumu wentylatora komputera). A już bezwzględnie przydałoby się zapewnić sobie całkowitą ciszę w nocy. Niektórym może to się wydawać dziwne, bo przecież w nocy jest zawsze cicho, ale niestety nie każdy ma takie warunki. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub niedaleko torów, nawet w nocy może nie być cicho. Może warto wtedy np. uszczelnić okna, aby potencjalny hałas nie denerwował. Gorzej, jak się mieszka w akademiku, trochę ciężej będzie uszczelnić współlokatora lub sąsiadów;). W każdym razie mózg w nocy wyjątkowo potrzebuje ciszy, aby naprawdę wypocząć, nawet, jeśli nam się wydaje, że jesteśmy do hałasu przyzwyczajeni.
 7. Otoczenie. Nasi znajomi, rodzina, przyjaciele mają ogromny wpływ na naszą kreatywność. Z reguły na ich opinii  zależy nam najbardziej i wtedy jedno zdanie członka rodziny może zabić najfajniejszy pomysł. Jeśli ludzie, którzy nas otaczają są wiecznymi pesymistami, rozwijanie kreatywności będzie utrudnione. Na ile to możliwe, starajmy się przebywać wśród ludzi, którzy są nastawieni optymistycznie do życia, mają pasje i sami się rozwijają. W takich warunkach nasz własny potencjał również rozwinie skrzydła. Ktoś mądry powiedział ?Nie pozwól, aby cudze opinie, tworzyły Twoją rzeczywistość?. Nie pozwólmy też, aby zabijały naszą kreatywność.
 8. Inteligencja. Wbrew pozorom inteligencja wcale nie musi iść w parze z kreatywnością. Oczywiście pomaga, ale pod warunkiem, że wysokiemu ilorazowi inteligencji towarzyszy otwarty umysł. Edward De Bono wymienia nawet siedem pułapek inteligencji. Oczywiście nie dotyczy to każdej osoby, którą charakteryzuje wysoki poziom inteligencji. Jednakże inteligentni ludzie, miewają tendencję do popisywania się elokwencją, zamiast pomyśleć wystarczy im, że potrafią obronić jakąś tezę i przyjmują ją za swoją. Niektórzy zawsze lubią mieć rację i wykorzystują inteligencję, żeby ?pokonać przeciwnika?, mimo że racji nie mają i są nawet tego świadomi. Ja nawet po swoich znajomych zauważyłem, że niektórzy lubią skrytykować jakiś pomysł, tylko z samego faktu, że pojawiła się taka sposobność. Niektórzy przedkładają sprawne przetwarzanie danych nad inne sposoby myślenia. Ponieważ myślą szybko, niekiedy pochopnie wyciągają błędne wnioski.
 9. Trening. Tak! Trening czyni mistrza, a kreatywność można ćwiczyć. Jak? Tony Buzan wymienia np. takie ćwiczenia: w ciągu paru minut wymyśl jak najwięcej zastosowań spinacza do papieru (mogą być dowolne, nawet najbardziej nietypowe np. ze złota, mogą służyć jako kolczyki); do śniadania wymień pięć niemożliwych rzeczy; gra w skojarzenia ? wymyśl dwa niezwiązane wyrazy i poprzez tworzenie skojarzeń przejdź od jednego do drugiego. Np. żaba i statek kosmiczny. Żaba -> pole -> kręgi na polu -> kosmici (jedna z hipotez, nawiasem mówiąc była też podobno taka hipoteza, że to tańce godowe jeży ;) )-> statek kosmiczny.

Inspiracja:
http://www.kafeteria.pl/ziu/obiekt.php?id_t=613
http://edustacja.pl/pl/ciekawostki/muzyka_mozgu
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2550
http://www.efektywna-nauka.pl/c-muzyka-pomaga-w-nauce.html
http://www.abckursy.pl/?view=1&art_id=60&pid=18&ret_id=24

(1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

10 comments to Kreatywność – co na nią wpływa? Cz.1

 • Uważam że rozwijanie kreatywności w znacznym stopniu wpływa na rozwój osobisty człowieka. Ludzie którzy potrafią patrzeć nieszablonowo i posiadają głowy pełne pomysłów, są bardziej aktywne i osiągają więcej w życiu.
  Artykuł bardzo ciekawy:)
  Pozdrawiam

 • To prawda, kreatywność potrafi się bardzo przydać i warto ją w sobie rozwijać. Niebawem pojawią się kolejne artykuły dotyczące kreatywności. Serdecznie zapraszam!

  Pozdrawiam,

  Paweł

 • Krzysiek

  Niestety moi mili Mozart nie jest twórcą barokowym a klasycznym ,chyba się czepiam…Powodzenia w kreatywnym myśleniu

 • W sumie, do twórców klasycznych zaliczają się kompozytorzy muzyki klasycznej wszystkich okresów, ale fakt, Mozart jest twórcą muzyki klasycyzmu. Niemniej, uważa się, że pozytywny wpływ muzyki Mozarta oraz charakterystyczne elementy muzyki baroku pozytywnie wpływają na umysł człowieka.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Paweł

 • jest to super.
  Trzymaj sie mocno.
  paliwko

 • Bardzo dobry post, mocno mi się podoba. Wracam niebawem przeczytać kolejne posty.

 • Dobry wpis, nie mogę się już doczekać kolejnych :)

 • Ony

  Piszesz jakbyś miał skończone 2 klasy gimnazjum. Zaczynasz w jednej formie, kończysz inną. Szyk wyrazów w zdaniu czyni je trudnymi do przyswojenia. Kiepsko.

 • Poziom trudności materiału uważam za raczej łatwy. Jeśli uważasz, że to jest tak kiepsko napisane, że masz problem ze zrozumieniem, przykro mi. Staram się pisać poprawnie, ale nie jestem polonistą, więc pewnie w 100% poprawnie rzadko kiedy będzie. W każdym razie, dzięki za komentarz.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Paweł

 • Bardzo dobre zestawienie. Z ciekawością przejrzę resztę strony.

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>