Fazy przetwarzania informacji w procesach pamięciowych

Klasyczny podział procesu pamięciowego dzielimy na trzy fazy:

  1. zapamiętanie
  2. przechowywanie
  3. odtwarzanie

Zapamiętanie (nabywanie) to proces w którym jednostka zapamiętuje czynniki, które na nią oddziaływają (zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne), a także proces zapamiętania form swego zachowania. Faza zapamiętania może składać się z jednego aktu spostrzeżeniowego (np. róża ma kolce), albo jest wynikiem opanowania jakiegoś trudnego zadania, wymagającego zdolności umysłowych (np. jazda samochodem).

Ludzie do najdawniejszych wieków próbują znaleźć metody efektywniejszego przyswajania informacji, dlatego powstało wiele mnemotechnik, wiele ćwiczeń poprawiających pracę mózgu, a także diet poprawiających jego wydajność. Naukowcy pracują nawet nad ?pigułką pamięci?, uważając że możemy kontrolować zdolność zapamiętywania. Niestety jeszcze nie ma tego nowoczesnego wynalazku i nie pozostaje nam nic innego jak intensywny trening umysłu.

Przechowywanie zapamiętanych informacji może trwać kilka sekund, dni lub wiele lat. O tym czy informacja została przechowana czy nie, możemy dowiedzieć się tylko za pomocą procesu odtworzenia. Jeżeli jesteśmy w stanie odtworzyć informację, to znaczy że została przechowana.

Przechowujemy mnóstwo informacji, które wydobywane są przez szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jeżeli mamy radosny nastrój to mamy łatwiejszy dostęp do informacji pozytywnych. Natomiast, jeżeli towarzyszy nam ponure przygnębienie, to zwiększamy dostęp do przykrych i negatywnych informacji. Aby stać się człowiekiem sukcesu, warto myśleć o naszych dotychczasowych osiągnięciach, poprawiamy sobie w ten sposób naszą samoocenę i mamy większą chęć do życia. Tendencja do utrzymywania w sobie takiego stanu jest jak najbardziej naturalna.

Odtworzenie polega na wydobyciu przechowywanych informacji. Zmagazynowana wiedza pamięci długotrwałej przywołana jest do pamięci krótkotrwałej, która ma ograniczona pojemność, dlatego nieprzywołane informacje pozostają dalej w swoim magazynie. Za pomocą odtworzenia możemy sprawdzić stopień zapamiętania i przechowania informacji. Odtworzenie pełni rolę miary procesów pamięciowych.

(1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>