Mnemotechniki

Nazwa mnemotechnika i jej znaczenie

Mnemotechnika – nazwa pochodzi od dwóch greckich słów mneme (pamięć) oraz technikos – wykonany zgodnie ze sztuką, techniką; techne (sztuka). Mnemotechnika to zespół technik, którymi posługuje się mnemonista, czyli człowiek wykazujący zadziwiająco wysoki poziom pamięci. Mnemonistą może zostać każdy przeciętny człowiek, który wyćwiczy w sobie zdolność posługiwania tymi wspaniałymi technikami.

Skąd pochodzi mnemotechnika?

Za twórcę mnemotechniki uważa się Symonidesa z Keos. Legenda głosi, że dzięki pomocy bogów: Kastora i Polluksa, uniknął tragicznej śmierci. Uczestniczył on w uczcie u bogatego kupca greckiego Skopasa. Nie był gościem biesiadującym. Został wynajęty do odśpiewania peanów (pieśni dziękczynnych i pochwalnych skierowanych do olimpijskich bogów).  W pewnym momencie poinformowano go, że przed głównymi drzwiami budynku czekają na niego dwaj młodzi ludzie. Wyszedł do nich, ale gości nie spotkał, a komnata w której odbywała się uczta się zawaliła.  Jako jedyny ocalał, dzięki bogom którzy chcieli mu się odwdzięczyć za poemat, który napisał na ich cześć. Symonides zapamiętał, gdzie siedział każdy biesiadnik i dzięki temu udało się zidentyfikować ich ciała. Odkrył, że podstawowym warunkiem skutecznego zapamiętania jest porządek, w tym co chcemy zapamiętać i tak powstał system miejsc (lub pokój rzymski).

Mnemotechniki pochodzą od starożytnych Greków, jednak nie zostały potwierdzone naukowo przez psychologów, dlatego zostały odrzucane przez prawie 2000 lat. Posługiwanie się nimi przypisywano głównie cyrkowcom lub w najlepszym wypadku geniuszom. Uznawane były  za niewyjaśniony wyczyn, któremu nie warto poświęcić czas na badania naukowe. Przełom nastąpił w 1960 roku, kiedy ukazała się książka ?Plans and structure of behavior? Galantera, Millera i Pribrama nawiązująca do mnemotechnik.

W starożytnej Grecji korzystali z niej członkowie z Rady Starszych.  Nieco później zaczęli z nich korzystać Rzymianie, głównie do zapamiętania tysięcy danych statystycznych lub innych ważnych dla Cesarstwa informacji. Rzymscy senatorowie posługiwali się mnemotechnikami, po to aby zrobić wrażenie na plebsie i na innych politykach.

W mitologii greckiej Mnenozyna (pamięć) to najpiękniejsza z bogiń, z którą kochliwy Zeus (ojciec bogów) w ciągu 9 dni i nocy spłodził 9 Muz: opiekunke poezji miłosnej i epickiej, muzyki, tańca, komedii i tragedii, hymnów (pieśni), historii i astronomii. Tak, więc połączenie pamięci (Mnemozyny) z energią sprawczą (Zeusem)  daje nam ludzką kreatywność i wiedzę.

Sekret mnemotechniki!

Starożytni nie mając odpowiedniej wiedzy instynktownie potrafili docenić wagę porządku, numeracji, kolejności i słów (co jest domeną lewej półkuli mózgu) oraz połączyć ją z wyobraźnią, rytmem, kolorem, zmianą ilości i wielkości (co jest domeną prawej półkuli). Obecnie naukowo zostało potwierdzone, że techniki którymi posługiwali się starożytni, nie są żadną sztuczką a narzędziem wykorzystywanym przez mózg, służącym do znacznej poprawy pamięci przy ich odpowiednim stosowaniu.

Stosowanie strategii pamięciowych wymaga korzystania z wyobraźni i skojarzeń. To konieczny warunek aby stworzyć niezapomniane obrazy na ekranie umysłu, cechujące się barwnością, humorem, przesadą, zmysłowością a nawet dramatyzmem. Tworzenie żywego obrazu powinno zawierać jak najwięcej elementów, które cechują:

 • obrazy pozytywne,
 • kolor, barwa,
 • akcja, ruch,
 • humor,
 • związki,
 • przesada (wielkie, małe),
 • numeracja, liczby,
 • szczegóły,
 • synestezja (wrażenia zmysłowe),
 • erotyka,
 • porządek, kolejność,
 • niepowtarzalność,
 • ja w obrazie.

Najbardziej popularne mnemotechniki to:

 • Łańcuchowa Metoda Skojarzeniowa (ŁMS)
 • Zakładkowa Metoda Zapamiętania (ZMZ)
  • Zakładki obrazowe
  • Zakładki osobiste
  • Zakładki alfabetyczne
  • Rymowanki Liczbowe
  • Zakładki mieszkaniowe (Pokój Rzymski)
  • Inne
 • Technika Słów Zastępczych (TSZ)

Zastosowanie mnemotechnik w życiu codziennym

Właściwe wykorzystanie technik pamięciowych nie tylko poprawia wykorzystywanie pamięci, ale zwiększa potencjał twórczy. Lepsza pamięć i większa kreatywność poprawiają ogólną skuteczność umysłu oraz polepszają przyswajanie wiedzy z nowej dziedziny. Dynamiczna synergia prawej i lewej półkuli daje naprawdę zadziwiające rezultaty. W dzisiejszych czasach musimy zapamiętać tysiące numerów (PESEL, NIP, REGON, numer konta bankowego itp.), ważnych dat (rocznicy ślubu, imieniny, urodziny itp.), numerów telefonu (do rodziny, pracy, znajomych). Oczywiście można to wszystko zapisać w kalendarzu, laptopie, na małych karteczkach lub w jakiś inny sposób. Jednak są minusy takiego łatwego sposobu zapamiętania. Na przykład gdy jesteśmy poza domem, np. na przyjęciu towarzyskim i bardzo potrzebujemy numeru znajomego, a na takie spotkanie nie zabraliśmy kalendarza, i co wtedy? Albo gdy mamy naprawdę ciężki dzień w pracy, szef ciągle czegoś chce, więc nawet nie mamy czasu zajrzeć do kalendarza, a w domu czeka żona z uroczystą kolacją bo właśnie mija 5 rocznica ślubu, a tu ani kwiatów, ani prezentu, po prostu porażka. Dlatego polecam wszystkim nieco trudniejszą drogę. Owszem opanowanie i sprawne posługiwanie się strategiami pamięciowymi zajmuje trochę czasu, ale naprawdę warto go poświęcić bo w efekcie końcowym jest to wielokrotne zaoszczędzenie czasu i wysiłku.

Niektórzy uważają, że techniki pamięciowe są dobre tylko dla uczniów i studentów, ale to nieprawda, w pracy  czy życiu codziennym umiejętne posługiwanie się nimi znacznie poprawia jakość życia. Jesteśmy bardziej pewni siebie, szczęśliwsi, po prostu czujemy, ze mamy głowę na karku i nikt nas nie zaskoczy. Polecam też efektywne zapisywanie notatek w postaci Mapy Myśli, oraz szybkie czytanie.

(3 głosów, średnia: 4,33 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

2 comments to Mnemotechniki

 • [...] zapamiętania który poniżej przedstawię jest bardzo prosty. Według legendy wymyślił ją Symonides z Keos. Legenda mówi że, będąc podczas uczty u Skopasa gdzie wygłaszał swój poemat. Bogowie chcac [...]

 • PLUCIŃSKA

  Bardzo przydatne i dobrze podane wiadomości. Będę mogła z nich skorzystać na zajęciach z seniorami poprawiających pamięć u osób starszych (70+)

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>