Jak wyglądają etapy powstawania nowych pomysłów w procesie kreatywnego myślenia? Jest wiele kroków, które mogą być różne ze względu na to, z czyją koncepcją mamy do czynienia. I tak np. Graham Wallis wyróżnia cztery etapy:
1. Przygotowania. Na tym etapie definiujemy problem i gromadzimy na dany temat informacje. Przy definiowaniu problemu pomaga zadanie sobie elementarnych pytań (Dlaczego? Co? Kto? Gdzie? Kiedy? Jak?). Przy zbieraniu informacji warto skorzystać z wielu źródeł. Mogą to być: internet, najbliższe otoczenie, media, konkurencja, czy kontakty osobiste. Na etapie przygotowań określamy również kryteria akceptowalności rozwiązania problemu.
2. Inkubacja. Na etapie inkubacji nieświadomie kojarzymy zebrane informacje, co ma pomóc w znalezieniu możliwych rozwiązań. A dokładniej, odchodzimy od problemu, pozwalając aby umysł „przepracował” problem. Kiedy mówimy, że musimy się przespać z problemem, dajemy umysłowi czas, na „ułożenie się” informacji. Zwykle pomysły przychodzą kiedy poświęcamy się innemu zajęciu niedługo po pracy nad danym problemem. Archimedes dokonał odkrycia podczas kąpieli, w czasie relaksu.
3. Iluminacja. Generowanie konkretnych pomysłów.
4. Weryfikacja. Na koniec pomysły należy zweryfikować zebranych pomysłów pod kątem możliwości wcielenia ich w życie.
Inną koncepcję reprezentuje Roger von Oech, który wyróżnia siedem etapów i dzieli je na dwie fazy: zarodkową i praktyczną. Faza zarodkowa skupia pięć pierwszych etapów.
1. Motywacja, która jest siłą napędową do stworzenia czegoś nowego.
2. Poszukiwanie informacji pomocnych w tworzeniu możliwych rozwiązań.
3. Manipulacja, czyli łączenie zgromadzonych informacji.
4. Inkubacja. Przerwa w świadomym angażowaniu się w rozwiązanie problemu i pozostawienie tego podświadomości.
5. Iluminacja. Jak wyżej ? tworzenie konkretnych rozwiązań.
6. Ocena polegająca na weryfikacji pomysłów. Tutaj następuje również podjęcie decyzji o wprowadzeniu pomysłów w życie, przy czym nie muszą być one doskonałe.
7. Akcja, czyli wcielanie pomysłów w życie.
W kolejnych wpisach skupimy się na konkretnych technikach kreatywnego rozwiązywania problemów.
Więcej jest tutaj: http://www.abckursy.pl/?view=1&art_id=61&pid=18&ret_id=24
http://members.optusnet.com.au/charles57/Creative/Brain/wallis_intro.htm
Fajny bloguś, a ten artykulik w szczególności. Pozdrawiam.
Polecam autorowi powtórne przeczytanie literatury – tym razem ze zrozumieniem. G.Wallis inaczej rozumiał te cztery etapy…