Nauka przez zabawę

Ostatnio przeczytałam bardzo interesującą książkę Very F. Brikenbihl ?Gry i zabawy umysłowe?, którą chciałabym wam polecić. Autorka uważa, iż problemy z pamięcią nie wynikają z wadliwego procesu zapamiętania, ale z braku zainteresowania. Jeżeli dany temat nas interesuje to bardziej świadomie go postrzegamy, co prowadzi do aktywnego procesu KONSTRUOWANIA, w procesie przypominania tylko REKONSTRUUJEMY wiedzę. Dlatego nie możemy oczekiwać przypomnienia sobie czegoś czego nie SKONSTRUOWALIŚMY (nawet jak nad tym ?siedzieliśmy?). To nie słaba pamięć odpowiada za zapamiętanie, a zainteresowanie.
Przejdźmy do zabawy. W swojej książce Vera F. Brikenbihl posługuję się dwoma bardzo ciekawymi (jak dla mnie) narzędziami uwalniającymi z myślenia ?normalnego? linearnego na bardziej twórcze, kreatywne. KaGa ? – Kreatywnym Arsenałem Graficznych Asocjacji, i KaWa ? – Kreatywnym Arsenałem Wyrazowych Asocjacji. Zabawy te stosuje się do zapamiętania nazwisk, trudnej terminologii lub słów których po prostu jeszcze nie znamy.
W praktyce wygląda to tak, że chcąc nauczyć się nazwiska wybranej osoby lub terminu to szukamy do niego skojarzeń obrazkowych (KaGa) np. za pomocą rebusu lub skojarzeń słownych (KaWa). Oto kilka przykładów z wyżej wymienionej książki:

1. Słowo W-A-K-A-C-J-E, szukamy skojarzeń:
W- wizy
A- autostrada
K- krajobraz
A- Alpy
C- czas wolny
J- jazda
E- Eko
Najlepiej jest napisać słowo na środku kartki i zaznaczać podobnie jak w Mapach Myśli swoje skojarzenia, z tym że w MM piszemy słowa- klucze, a w tej metodzie możemy napisać kilka skojarzeń lub pominąć niektóre literki np. ?Y? lub powtarzające się.

2. Nazwisko T-A-R-S-K-I zapamiętujemy dokładnie tak samo jak słowo.
T- Trener
A-ambitny
R- rozwój charakteru
S- smiles :) często
K- kobieta
I- idol

Ważne jest aby były to twoje osobiste skojarzenia, nawet jeżeli komuś innemu mogą się wydawać absurdalne, Ty ich nie zapomnisz. Możesz też korzystać ze słów obcego pochodzenia. Zapamiętanie kilka osób o tym samym nazwisku w tej metodzie też nie stanowi problemu, wystarczy poszukać wyrazów z którymi skojarzy się nam ta osoba.

W taki właśnie sposób możesz nauczyć się nazwisk postaci ulubionego filmu, drużyny piłkarskiej, postaci historycznych itd.

3. Sposób graficzny jest jeszcze łatwiejszy, np. tworzymy sobie taki rebus:

kowalski-rebus

K- kapryśny
O- obrażalski
W- wciąż bez kasy
A- artysta
L- lekkoduch
S-spięty
K- konfliktowy
I- inteligentny

Najlepiej jest napisać nazwisko na środku kartki i twórczo pokolorować literki lub użyć różnego rodzaju znaczków, hieroglifów itp.

Z narzędzi KaWa i KaGa możemy korzystać podczas zabawy z drugą osobą, albo w grupie.
Do nauki większej partii materiału autorka proponuje metodą ABC, czyli najpierw słuchamy wykładu, programu w telewizji albo czytamy z książki. Następnie na kartce pionowo wypisujemy wszystkie literki alfabetu i zgodnie z zaczynającą się literką dopisujemy do niej informację. Metodę ABC można połączyć z KaWa i zrobić twórcze notatki dla słów kluczowych. To niezwykle przydatna metoda, gdy materiału do opanowania jest dużo. W takim przypadku można podzielić się w grupy, podzielić materiał i przedstawić go reszcie.


[1] Por. Vera F. Birkenbihl, Gry i zabawy umysłowe, Wydawnictwo Kos, Katowice 2006, s. 9-52.

(Jeszcze nie oceniono)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

1 comment to Nauka przez zabawę

  • Fajna technika, którą można wykorzystać do nauki. Można też użyć techniki, w której tworzysz historie i zapamiętujesz wiele wyrazów (w odpowiedniej kolejności).

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>