Przewodnik po pamięci - pamięć krótkotrwała

Pamięć krótkotrwała (operacyjna), ang. short-term memory;  STM,  służy do przechowania niewielkiej ilości informacji przez krótki okres (zaledwie kilka lub kilkanaście sekund). Pamięć operacyjna jest tymczasowym magazynem służącym do przechowania nowych informacji. Informacje te mogą ulec procesowi konsolidacji i przejść do pamięci długotrwałej lub ulec zapomnieniu. Pełni rolę selektywną (sita), pozostawiając tylko to co uważa za ważne lub potrzebne. Proces selektywnej analizy trwa kilkanaście sekund i odbywa się bez udziału świadomości. Kieruje nim podświadomość i jeżeli uzna, że nowa informacja jest niepotrzebna to po kilkunastu sekundach usuwa ją z głowy. Pamięć krótkotrwała sprawuje etap przejściowy między pamięcią sensoryczną a długotrwałą. Kodowanie informacji w magazynie pamięci krótkotrwałej głównie ma charakter dźwiękowy (informacje rejestrowane są w formie akustycznej), dlatego niezbędne jest ich powtarzanie aby mogły być przekazane pamięci długotrwałej. Wykorzystujemy ją do zapamiętania listy zakupów, numeru telefonów, adresów itp. Dzięki niej potrafimy wykonywać podstawowe czynności takie jak np. czytanie, gdyby nie ta umiejętność to po przeczytaniu zdania musielibyśmy cofnąć się do początku aby przypomnieć sobie pierwsze jego słowa.

Każdy człowiek dysponuję dostateczną pojemnością pamięci, jednak w przypadku pamięci krótkotrwałej można zauważyć znaczne różnice indywidualne, to tzw. słaby punkt przepływu informacji. Punkt ten określa ile informacji może być zmagazynowanych w pamięci oraz ile może być ich ponownie wywołanych. Pamięć krótkotrwała ma określoną naturalną pojemność, równą 7 ? 2 jednostki informacji. Dlatego niektóre informacje są tak dostosowane by nie przekraczały 7 cyfr jak np. numery telefonów w książkach telefonicznych w większości krajów świata. Ilość przechowywanej informacji z siedmiu można zwiększyć między innymi za pomocą porcjowania. Na przykład, jeżeli chcemy zapamiętać liczbę 101001000 to dzielimy ją na trzy porcje 10,100 i 1000 w ten sposób zapamiętamy więcej niż gdybyśmy starali się zapamiętać pojedyncze cyfry. Warto zatem zwrócić uwagę na strategię i organizację obróbki informacji, która odgrywa ważną rolę w powiększaniu magazynu, wydajności i sprawności umysłowej.

Cechy pamięci krótkotrwałej:

  • przechowuje informacje kilka do kilkunastu sekund;
  • zawiera 7 ? 2 elementy (mogą to być litery, cyfry, liczba, wyraz a nawet figura geometryczna);
  • zapamiętanie informacji jest szybkie, automatyczne i  nie wymaga wysiłku;
  • utrwalenie informacji odbywa się przez powtórki wewnętrzne, które ułatwiają przekazanie materiału do pamięci trwałej;
  • zapamiętujemy w formie akustycznej lub wzrokowej;
  • informacje łatwo zapomnieć, a te zapomniane znikają bezpowrotnie.

(4 głosów, średnia: 3,50 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>