Jaki jest Twój cel?

Wielu ludzi, których znam marzą o posiadaniu wspaniałych dóbr. Niektórzy pragną posiadać upragniony model samochodu, inni pragną mieć swój własny wymarzony dom, a jeszcze inni chcą skończyć studia o określonym kierunku, czy dostać awans ze znaczącą podwyżką.

Czy zastanawiałeś się czego Ty pragniesz? Jakie są Twoje marzenia? Czy do nich dążysz?

I tutaj wielu ludzi zazwyczaj odpowie twierdząco, TAK OCZYWIŚCIE i jeszcze bardziej się rozmarza przytaczając jeszcze większa listę życzeń. Potem czekają, czekają i czekają, a żadne z marzeń się nie spełnia. Odczuwają frustrację, zniechęcenie i niezadowolenie z życia, a przecież ciężko pracują. Większość z tej grupy ludzi wstaje codziennie do pracy, wykonuje sumiennie swoje obowiązki w pracy i w domu. A jednak zmian na horyzoncie nie widać.

Dlaczego marzenia się nie urzeczywistniają? Dlaczego cel nie zostaje zrealizowany?

Ponieważ w większości przypadków pragnienie pozostaje tylko marzeniem. Ludzie rzadko wyznaczają sobie cele do których dążą. Jeżeli wyznaczają cele to nie wystarcza im motywacji do ich realizacji, aby osiągnąć pożądany efekt. I tutaj rodzi się następne pytanie:

Co i jak zrobić aby osiągnąć swój cel?

Najpierw należy cel (cele) sobie wyznaczyć, a potem konsekwentnie do niego dążyć. Brzmi prosto, ale w praktyce wcale takie nie jest, dlatego tylko niewielu ludziom się udaje. Na szczęście nie jest to też aż tak trudne, aby przeciętny człowiek nie poradził sobie z tym problemem. Podam Ci swój własny przepis na osiągnięcie celu, to połączenie 5 składników:

  • determinacji,
  • systematyczności,
  • modyfikacji według potrzeb,
  • wiary we własne siły,
  • ciężkiej pracy.

Najtrudniejszy jest początek. Czasami rzeczy, których pragniemy wydają się nam zbyt nierealne do spełnienia, ponieważ nie wierzymy we własne siły. Zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy potrafią zarobić milion w rok albo nawet w pół roku, a Ty (i niestety ja również ;) nie? Czym się różnicie? Przecież jesteś osobą inteligentną. Różnica zazwyczaj polega w sposobie myślenia. Jeżeli chcesz osiągnąć swój cel, musisz zmienić swoje myślenie. Zadaj sobie pytania:

Jaki jest Twój cel na ten rok? Jakie cele chcesz osiągnąć w okresie 3 lat, a jakie w okresie 5 lat? Jak chcesz aby wyglądało Twoje życie za 10, 20, 30 lat? Czy robiąc to, co robisz teraz, osiągniesz swój cel? Jakich zmian musisz dokonać, aby osiągnąć sukces?

Odpowiedz sobie szczerze na te pytania. Napisz odpowiedzi na kartce i wracaj do niej jak najczęściej. A potem działaj! Bez działania nie uda się niczego zmienić, zrobić. Napisz sobie krótką strategię działania, wyznacz właściwą kolejność zadań. Niech Twoim punktem wyjścia będzie tu i teraz i skup się na tym, co chcesz osiągnąć za 10, 20, czy 30 lat. Następnie ustalaj sobie cele na każdy rok, który przybliży Cię do realizacji marzenia. Planuj i działaj uwzględniając ważne życiowe aspekty, takie jak: zdrowie, finanse, Twoje osiągnięcia i możliwości itp. Jeżeli chcesz założyć firmę, musisz już teraz odkładać pieniądze na jej rozpoczęcie lub pomyśleć, w jaki sposób zdobyć kapitał na start. Jeżeli chcesz spłacić kredyt mieszkaniowy lub kupić własne mieszkanie, to pomyśl czy pracując tak jak teraz pracujesz, uda Ci się je kupić, czy też musisz pracować w inny sposób.

Tak naprawdę, czy uda Ci się zrealizować swoje cele, zależy tylko od Ciebie, a nie od innych. Niektórzy za swoje niepowodzenia obwiniają wszystkich dookoła lub tłumaczą się różnymi sytuacjami życiowymi. To błąd! Pamiętaj, Twój sukces zależy tylko od Ciebie!

(8 głosów, średnia: 4,38 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>