Motywacja, czyli jak zmusić siebie do pracy

motywacja

Czym jest motywacja?

Motywacja należy do tematów omawianych bardzo często zarówno w książkach, czasopismach, naukowych programach telewizyjnych czy Internecie, to bez wątpienia ?temat rzeka?, ciągle aktualny.

Motywacja składa się z dwóch słów: motywu i akcji. Motywacja oznacza zatem akcję (działanie) spowodowaną motywem. Motyw działania może wypływać od samej jednostki realizującej działanie (motywacja wewnętrzna) lub pochodzić z zewnątrz ? od innej osoby, czy jakiegoś wydarzenia (motywacja zewnętrzna).

Motywacja to gotowość podjęcia działania zmierzającego do upragnionego celu. Przez niektórych opisywana jest jako siła napędowa, stan emocjonalny czy niesamowita energia dająca ogromną siłę do osiągnięcia celu. Motywacja nie ogranicza się tylko do chęci zdobycia pieniędzy, ale także obejmuje ogólnie pragnienie poczucia satysfakcji, samorealizacji, spokoju umysłu, zwiększenia swojej efektywności i chęci rozwoju osobistego.

Na motywację mają wpływ takie czynniki jak:

 • wytrwałość,
 • systematyczność,
 • stopień zaangażowania,
 • efektywność.

Jednak efekty działania będą zależały również od posiadanych zdolności i umiejętności, zrozumienia badanego problemu, dostępnych narzędzi do realizacji i warunków w jakich praca zostaje wykonana. Motywacja zawsze musi być ukierunkowana na zrealizowanie wyznaczonego celu. Wyznaczenie celów i plan działania są niezwykle ważne i często decydujące, czy zamierzony cel zostanie osiągnięty. Według Janusza Reykowskiego: ?Motywacja będzie miała maksymalne natężenie, gdy prawdopodobieństwo sukcesu i porażki będzie równe?. Tak więc, poziom motywacji zależy od ryzyka i wysiłku jaki potrzebny jest do realizacja celu ryzyka.

Rodzaje motywacji:

 • wewnętrzna- polega na podjęciu działania, wyznaczonego przez nas samych w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Na przykład chcę spłacić kredyt mieszkaniowy dwa razy szybciej, więc zmieniam pracę na bardziej dochodową lub szukam innego rozwiązania.
 • zewnętrzna- to motywacja wzbudzona przez drugą osobę przez stosowanie nagród i kar. Na przykład szef oferuje nam awans, jeżeli zdobędziemy odpowiednie wykształcenia lub grozi zwolnieniem, jeżeli nie uzyskamy lepszych wyników w pracy. Również okoliczności w jakich się znaleźliśmy mogą nas zmusić do pewnych działań. Jeżeli widzimy okazję i chcemy z niej skorzystać, jesteśmy zmotywowani podjąć akcję. Może to działać również w drugą stronę, jeśli bardzo chcemy czegoś uniknąć, zrobimy co możemy, żeby tak się stało. Możemy tutaj wyróżnić motywację OD i motywację DO. Niektórych bardziej motywują potencjalne korzyści, innych konsekwencje niedokonania akcji.

Sposoby na zwiększenie motywacji:

 1. Napisz sobie cel lub cele do zrealizowania i codziennie je czytaj, nawet po klika razy dziennie. Konieczne jest ich napisanie, a nie ułożenie ich sobie tylko w głowie. Zawsze wracaj do tej kartki w chwilach zwątpienia. W miarę potrzeb modyfikuj cele, ale nigdy z nich nie rezygnuj.
 2. Dokonaj analizy celów, to podstawowa czynność. Zacznij dążyć do realizacji mniejszych celów, które prowadzą do Twojego głównego celu. Na przykład, jeżeli chcesz kupić samochód (cel główny), pomyśl jakie cele mniejsze musisz spełnić. Może to być dodatkowa praca albo zmiana pracy, może rozpoczęcie własnej działalności lub systematyczne oszczędzanie itd. Systematycznie monitoruj swoje cele i nagradzaj się za konsekwentne dążenie do nich.
 3. Zaplanuj sobie nagrodę za wykonanie zadania prowadzącego do Twojego celu. Na przykład jeżeli Twoim celem jest napisanie pracy magisterskiej, to nagrodą może być przyjęcie z przyjaciółmi po obronie lub możliwość złożenia swoich aplikacji do wymarzonej firmy. Jeżeli wiesz, że za Twoje wysiłki czeka na Ciebie planujesz podwyżka lub awans, pomyśl co możesz zrobić z dodatkowymi pieniędzmi. Może Twoją nagrodą będzie wymarzona inwestycja lub kupienie sobie upragnionej rzeczy.
 4. Wizualizuj sobie osiągnięcie celu. Wyobraź sobie, że udało Ci się spełnić swoje zadanie, poczuj z tego powodu radość w taki sposób, jakby to już się wydarzyło. Poczuj dumę, zadowolenie, to przyjemne uczucie, że udało ci się osiągnąć kolejny sukces. Możesz w tym celu stworzyć sobie tablicę wizualizującą, na której umieścisz swój cel. Na przykład pragniesz samochodu, to wytnij z gazety taki model jakiego pragniesz i przypnij go do swojej tablicy. Patrz na tablicę kilka razy dziennie (przynajmniej rano i wieczorem) i poczuj że siedzisz w swoim wymarzonym aucie, poczuj jego zapach. Wyobraź sobie, że go prowadzisz, poczuj prędkość z jaką jedziesz, i czerp radość z przyjemnej jazdy :) .
 5. Dokonaj analizy pozytywnych skutków zrealizowanego celu. Mniej pełną świadomość jakie możesz mieć korzyści, podejmując pewne działania. I odwrotnie, dokonaj analizy negatywnych skutków nie podjęcia działania. Mniej świadomość tego, co stracisz, jeżeli nie wykonasz działania. Wyobraź sobie, że już to się stało i zobacz jakie to uczucie. Poczuj, że mógłbyś mieć samochód, ale nie masz bo nie starczyło ci motywacji aby go zdobyć.
 6. Najtrudniejszy jest początek. Kiedy już rozpoczniesz działanie, łatwiej jest je kontynuować. Początek zawsze stanowi spore wyzwanie, ale jeżeli będziesz go ciągle przekładać to prawdopodobnie nigdy nie zrealizujesz swoich planów. Aby zachęcić się do rozpoczęcia działania zacznij od zadania łatwiejszego, w ten sposób zachęcisz się do dalszej pracy.
 7. Podziel swoje zadania na takie które możesz wykonać w 10 – 15 minut i realizuj je systematycznie w wolnym czasie. W ten sposób możesz wykonać całkiem spore zadanie bez większego wysiłku.
 8. Możesz podzielić się swoimi planami z osobami o podobnych poglądach do Twoich lub z osobami Ci bliskimi (z rodziną i przyjaciółmi). Taka deklaracja jest pewnego rodzaju zobowiązaniem, które wyznaczamy sobie sami. Po pewnym czasie gdy przyjaciel zapyta Cię o realizację Twoich celów, a Ty będziesz mógł mu opowiedzieć o szczegółach, to taka rozmowa będzie dla Ciebie jak ogromna siła napędowa. Jeżeli jednak zaprzestaniesz w realizacji swojego celu, poczujesz duży dyskomfort.
 9. Nieustannie się dokształcaj. Łatwiej jest zrealizować cel z dziedziny którą już znasz. Jeżeli chcesz wykonać zadanie z dziedziny która jest Ci zupełnie obca, nie zniechęcaj się. Sukcesywnie zdobywaj nową wiedzę i staraj się ją od razu wykorzystać do realizacji celu.
 10. Potrzebny jest nawyk. Dobrze jest, gdy praca nad realizacją celu staje się dla Ciebie tak samo naturalna jak mycie zębów po posiłku. W tym celu warto przez miesiąc systematycznie zmusić się do działania. Taki okres wystarczy, aby wyrobił się w Tobie nowy nawyk.
 11. Nie przejmuj się przeszkodami i porażkami. Możesz je pokonać i osiągnąć swoje cele, jeżeli tego naprawdę chcesz. Jak powiedział Henry Ford: ?Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz ? również masz rację.?
 12. Jeżeli Twoja motywacja będzie połączona z Twoimi umiejętnościami, zainteresowaniami, Twoją pasją to osiągniecie celu sprawi Ci dużą satysfakcję i będzie łatwe w realizacji.
 13. Ludzie zajmują się motywacją od najdawniejszych czasów, a efektem ich pracy jest wiele wspaniałych cytatów, które podnoszą na duchu w chwili zwątpienia. Korzystaj z wiedzy mądrych ludzi i czytaj motywujące książki, słuchaj motywujących audycji, oglądaj motywujące filmy itp. Doskonałymi specjalistami od motywacji są: Jim Rohn, Anthony Robbins, Brian Tracy, Zig Ziglar, Napoleon Hill (Możesz tu Paweł dopisać jeszcze kilku).
 14. Nie bój się ryzyka. Ludzie boją się porażki, dlatego nie podejmują działania. Ja uważam, że każda porażka to cenna lekcja. Pamiętaj, nie osiągniesz niczego nie działając.

Wyżej opisane sposoby na wzbudzenie i utrzymanie motywacji wiążą się jeszcze z dwoma bardzo ważnymi sprawami.

 • Miej swoją wizję tego, jak powinno wyglądać Twoje życie i dąż do jej realizacji ze wszystkich sił;
 • Nie bój się ciężko i mądrze pracować, aby zobaczyć rezultaty. Wiedzę i umiejętności można w stosunkowo krótkim czasie nabyć, ale do dużych efektów potrzebna jest ciężka praca.
(12 głosów, średnia: 4,42 z 5)
Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu

2 comments to Motywacja, czyli jak zmusić siebie do pracy

 • Motywacja – temat rzeka. Ja mam teorię, że najlepiej motywują nas „nasze wewnętrzne potrzeby”. Może to trochę wyświechtane ale zwracam uwagę na słowo „wewnętrzne”. Rzeczywiście motywują nas rzeczy, które pozwalają nam się spełniać i być szczęśliwymi. Dla jednych jest to kasa, dla innych nienormowany czas pracy, dla kogoś jest to fajna atmosfera w zespole lub rywalizacja z innymi. Zawsze są to jednak tylko tylko „środki” do osiągnięcia naszego celu. Nie ma jednego super-MOTYWATORA bo potrzeby i „wnętrze” każdego człowieka są inne. I tak naprawdę to nasze przekonania decydują o sile i jakości motywacji do działania.

 • Alicja

  Moim zdaniem, jak się lubi swoją pracę i pracuje sie samodzielnie, nie da się nie mieć motywacji, bo samodzielna praca to obowiązki, których wiesz, że nikt za Ciebie nie wykona… No, chyba że jest się już wypalonym, co można zbadać. Jak? Albo znaleźć sobie jakiś teścik (maslasch), jakąś gierkę (deep green), albo – po prostu – zastanowić się nad sobą…

Dodaj komentarz

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>